Directory of Public Officials of Kenosha County
1915


County Officers

Municipal Judge Clifford E. Randall
Clerk Municipal Court Jas. E. Tully
County Judge George W. Taylor
County Clerk Russell H. Jones
Member of Assembly Chas H. Pfennig
Sheriff F. W. B. Achen
Treasurer Philip Harman Jr.
Clerk Cir. Ct. & Probate Register Benj. M. DeDeimer
Register of Deeds Perkins C. Torrey
District Attorney Alfred L. Drury
Coroner Herbert C. Millager
County Surveyor William E. O'Brien
Road Commissioner John F. Herzog
Co. Supt. of Schools John J. Kerwin
Assessor of Incomes Joseph E. Dalton
County Agent Russell H. Jones

City of Kenosha

Mayor M. J. Scholey
President of Council Herbert Thomey
City Clerk George W. Harrington
Treasurer Martin Steinmetz
Assessors Joseph M. Meyer
John W. Stevens
Justices of the Peace Chas Turnock
John H. Wells
Chief of Police Owen O'Hare
Chief of Fire Department Henry Isermann
Supt. of Schools Mrs. Mary D. Bradford
City Engineer B. C. Brennan
City Attorney John C. Slater
City Sealer Felix C. Mayer

Aldermen

First Ward George Roberts
Edward J. Sullivan
Second Ward Conrad Shearer
W. M. Rowe
Third Ward Frank X. Swift
Joseph Tully
Fourth Ward John Anderson
Herman J. Martin
Fifth Ward Emil P. Mueller
August H. Kisten
Sixth Ward Joseph Loef
Jacob Rauen
Seventh Ward John G. Joachim
John H. Willems
Eighth Ward August W. Barth
Charles E. Gundlach
Ninth Ward Herbert E. Thomey
Alfred E. Bounsall

Supervisors

First Ward L. R. Grosvenor
Second Ward John T. Yule
Third Ward Philip Harman Sr.
Fourth Ward D. F. Brister
Fifth Ward George Strangberg
Sixth Ward Michael Link
Seventh Ward Hubert B. Schwan
Eighth Ward Michael Hensgen
Ninth Ward James H. Karnes Sr.

School Commissioners

First Ward Michael Sullivan
S.C. Newman
Second Ward Beatrice Ives Welles
O. N. Yule
Third Ward George Wallis
John B. Maloney
Fourth Ward Louis Hammond
A.J. Tanck
Fifth Ward Jacob Lueck
Dan Hahn
Sixth Ward Charles Pofahl
Geo A. Flad
Seventh Ward William J. Threinen
Eighth Ward F. F. Joerndt
Dr. Geo E. Thompson

Brighton

Chairman James Martin, Salem R.F.D.
Clerk Michael Ward, Kansasville
Treasurer Hubert Zeihen, Kansasville
Assessor Theo Busch, Kansasville, R.F.D.
Supervisors Louis Rhodes
Matt. Eppers

Bristol

Chairman W. A. Upson, Bristol, R.F.D.
Clerk J. B. Edwards, Bristol, R.F.D.
Treasurer Frank R. Lavey, Bristol
Assessor L. P. Devlin, Bristol
Supervisors E. M. Shields
W. C. Bacon

Paris

Chairman J. P. Spartz, Union Grove, R.F.D.
Clerk O Stollenwerk, Union Grove, R.F.D.
Treasurer Jacob Schmell, Somers
Assessor Chas Sumpter, Bristol
Supervisors M. J. Fonk
Edw Gunter

Pleasant Prairie

Chairman Patrick Tobin, Kenosha R.F.D.
Clerk Richard Dowse, Kenosha R.F.D.
Treasurer Thomas Yates, Pleasant Prairie
Assessor Sam Cropley, Kenosha, R.F.D.
Supervisors John Mahoney
Hans Hansen

Randall

Chairman Ben Elvermann, Bassetts, Wis.
Clerk Wm Kline, Richmond, Il. R.F.D.
Treasurer H.G. Vosberg, Genoa Junction
Assessor Henry Koenen, Twin Lakes, Wis
Supervisors Gust Himmeiman
Gust Becker

Salem

Chairman Thomas Fleming, Trevor
Clerk John Evans, Salem
Treasurer R. M. Dixon, Somers
Assessor George Huntoon, Salem
Supervisors Orin Turnock
Frank Breuggeman

Somers

Chairman J. J. Barrows, Somers
Clerk Frank Thomas, Somers
Treasurer Harry Dixon, Somers
Assessor D. Longmore, Kenosha R.F.D.
Supervisors Chas Dorey
George Leet

Wheatland

Chairman William Luke, Wheatland
Clerk Joseph Toelle, New Munster
Treasurer Benj. Kerkman, New Munster
Assessor Charles Lubeno, New Munster
Supervisors John E. Scherrer
John M. Kersting




Click here to go to
WIGenWeb AHGP

Return to Directories Page