La Crosse Area Genealogical Society

La Crosse Area Graduates from UW-Madison, 1898 - 1920
As written in the LAGS Quarterly, Vol. 24, No. 4, November 2001.

Surname Given Name(s) Year Graduated Residence Major
Adair George Leonard 1919 La Crosse Letters & Science
Adlington Earl Raymond 1914 Viroqua Engineering
Adlington Earl Raymond 1915 La Crosse Engineering
Akenhead James Earl 1918 Sparta Engineering
Amott Albert Louis 1908 Viroqua Agriculture
Appleman George M. 1918 Viroqua Letters & Science
Arnour Myron Lavergne 1914 Mondovi Agriculture
Baebler Harold Z. 1918 Bangor Engineering
Barber George F. 1918 Onalaska Chemistry
Barry Grace M. 1920 Richland Center Home Economics
Beach Florence M. 1918 La Crosse Letters & Science
Becker Oscar J. 1918 La Crosse Agriculture
Bell Elsie Adelaide 1907 Winona Philosophy
Bell George William 1909 Tomah Engineering
Bell Harry Garfield 1907 Tomah Law
Berry Olive Magdalene 1920 Dakota, MN Letters & Science
Bestow Leita Ruth 1919 Sparta Letters & Science
Blair Walter Ellsworth 1912 Winona Chemistry
Blake James Bronson 1904 Winona Letters & Science
Bleekman Adelbert E. 1899 La Crosse Ancient Classical
Bloom Julien L. 1919 La Crosse Commerce
Bolton Ernest Leroy 1899 Tomah General Science
Borreson Alice Julia 1908 La Crosse Letters & Science
Bowden Josephine Horton 1899 West Salem Music
Boynton Ruth Evelyn 1918 La Crosse Medicine
Bradish Charles Bresee 1912 La Crosse Engineering
Bradish Ralph Partridge 1914 La Crosse Commerce
Brandenburg Earl W. 1917 La Crosse Letters & Science
Brayton Fannie Elizabeth 1903 La Crosse Letters & Science
Brennan John V. 1900 Tomah Letters & Science
Brennan Nellie 1907 Tomah Philosophy
Brindley Benjamin Reed 1914 La Crosse Letters & Science
Brindley Thaddeus Hayward 1906 La Crosse Agriculture
Brindley Willis Edge 1903 La Crosse Letters & Science
Broadfoot Grover L. 1918 Mondovi Law
Bryant Harold John 1919 La Crosse Commerce
Buehler Edmund 1918 Alma Journalism
Burke Thomas James 1905 Winona Civil Engineering
Burke Tracy Burke 1907 La Crosse Commerce
Burnham Ethel Romelia 1909 La Crosse Letters & Science
Bush William Paul 1904 Sparta Letters & Science
Butt Margaret Elizabeth 1899 Viroqua Letters & Science
Canan Cuba Quincy 1908 La Crosse Letters & Science
Cance John Webb 1920 Galesville Commerce
Case Wilhelmina George 1900 Prairie du Chien Letters & Science
Casseles George Snowden 1899 Tomah Physics
Chamberlain Fred Henry 1900 Sparta Pharmacy
Clark Emily Blanche 1900 Galesville Letters & Science
Cole Arthur Vincent 1920 Mauston Medicine
Collins John 1908 Hillsboro Law
Congdon Mirah 1904 La Crosse Letters & Science
Conway Cornelius M. 1917 Elroy Law
Cotton Carol Wright 1914 La Crosse Letters & Science
Cremer Marcia B. 1918 Cashton Letters & Science
Dahl henry j. 1906 Westby Commerce
Daniells Percy Hiram 1910 Tomah Engineering
Davis Harold Marvin 1914 La Crosse Letters & Science
Davis Irwin Grant 1912 Arcadia Medicine
Dawson Marion Lucille 1919 La Crosse Letters & Science
DeLacy John Bryon 1906 Viroqua Letters & Science
DeSautelle William Thomas 1908 La Crosse Letters & Science
Dexter Stephen T. 1920 Elroy Agriculture
Dickinson Don Clinton 1915 La Crosse Journalism
Diehl Guy Elmore 1900 Elroy Civil Engineering
Dietrich Jessie Adelaide 1915 Prairie du Chien Letters & Science
Dittman Fred August 1908 La Crosse Commerce
Dixon Donald P. 1918 La Crosse Commerce
Dorset Bernard Charles 1899 La Crosse Ancient Classical
Drips Della Gay 1907 La Crosse Letters & Science
Drowatzky Bernard Harvey 1918 Tomah Commerce
Drowatzky Earle Frank 1919 Tomah Commerce
Drowatzky Leon C. 1917 Tomah Letters & Science
Dyer Porter Smith 1919 DeSoto Agriculture
Ebert Frederick Charles 1907 Tomah Civil Engineering
Eckhart George Harold 1912 Viroqua Letters & Science
Edwards Eugene Theodore 1918 La Crosse Letters & Science
Egbert Paul Spier 1917 La Crosse Engineering
Egstad Herman M. 1918 La Crosse Letters & Science
Eichhorn Harry Louis 1918 La Crosse Engineering
England Mrs. Emma Alvina 1919 Prairie du Chien Home Economics
Erickson Alf 1915 La Crosse Chemistry
Esch Irene E. 1917 La Crosse Home Economics
Esch Marie M. 1920 La Crosse Letters & Science
Euler Arthur 1917 La Crosse Letters & Science
Evans James A. 1918 La Crosse Medicine
Evans Russell Argyle 1912 Alma Letters & Science
Ewe Joeina M. 1920 La Crosse Letters & Science
Farrand Roy Felton 1899 Galesville English
Feuerhak Martin George 1912 La Crosse Letters & Science
Ford Ralph Henry 1906 Sparta Engineering
Forschler Viola May 1918 La Crosse Letters & Science
Fortney Gehard Olas 1900 Viroqua Letters & Science
Frost Donald K. 1904 Winona Engineering
Fuller Vivian M. 1918 La Crosse Letters & Science
Funke Frank Joseph 1919 La Crosse Commerce
Gaarder Herbert M. 1917 Onalaska Chemistry
Galatt Arthur Alvin 1914 La Crosse Chemistry
Gatterdam Eugene Alfred 1915 La Crosse Medicine
Gedney Katherine Sutherland 1909 Onalaska Letters & Science
Gedney Mary Anderson 1914 Onalaska Letters & Science
Gesell Walter Bertram 1915 La Crosse Engineering
Gilbert Edward Martimus 1907 Blair Philosophy
Gilfillan Ella Barbara 1907 West Salem Letters & Science
Gilfillan William Ray 1906 La Crosse Commerce
Gilliland Nellie 1900 Winona Philosophy
Glasspoole James Edward 1912 Mondovi Agriculture
Gould Violet 1920 Norwalk Letters & Science
Graewin Robert Charles 1917 Tomah Letters & Science
Graf Lottie C. 1920 Sparta Letters & Science
Granke Leo Ernest 1899 La Crosse Civil Engineering
Griswold Clinton Dudley 1910 West Salem Letters & Science
Griswold Katherine Parker 1918 West Salem Letters & Science
Griswold Robert Gray 1904 West Salem Engineering
Gundersen Gunnar 1919 La Crosse Medicine
Gundersen Sigrud 1919 La Crosse Medicine
Gunderson Carl Borge 1918 La Crosse Agriculture
Hacker Emil Frederick 1907 Arcadia Letters & Science
Halderson Raymond Hiram 1915 Trempealeau Agriculture
Halik Glen W. 1919 La Crosse Letters & Science
Hall Mattie Edith 1912 Viroqua Letters & Science
Hanchett Ruth May 1898 Sparta Modern Classical
Hancock Eugene Thomas 1900 Tomah Geology
Hanson Edwin A. 1904 Blair Letters & Science
Harpel Charlotte Beverly 1917 La Crosse Letters & Science
Hartwell Fred 1898 La Crosse Law
Hayes Agnes Mary 1917 La Crosse Letters & Science
Hayes Catherine Elizabeth 1908 La Crosse Letters & Science
Hayes John Robert 1908 La Crosse Commerce
Helstoen Marie 1900 Westby Letters & Science
Hendricks Wilbert 1918 Tomah Commerce
Herman Harriet Ruth 1914 Sparta Music
Hickisch Therese F. 1906 La Crosse Letters & Science
Higbee Jesse Edward 1905 La Crosse Law
Hirshheimer Harry West 1919 La Crosse Mechanical Engineering
Hitt Arthur A. 1917 Alma Letters & Science
Hoimes Charles Arthur 1918 Trempealeau Engineering
Holcomb Wilbert J. 1908 La Crosse Letters & Science
Holmes Arthur Thomas 1909 La Crosse Letters & Science
Horne Ella Margaret 1912 La Crosse Letters & Science
Houghton Grace A. 1906 West Salem Letters & Science
Jacob Harold M. 1918 La Crosse Chemistry
Jacobson Victor Clarence 1915 La Crosse Medicine
Janes Arthur DeWitt 1917 Tomah Law
Jarvis John DeMoss 1905 La Crosse Agriculture
Jenkins Floyd E. 1917 Bangor Law
Johnson Clarence Nathan 1909 Trempealeau Engineering
Johnson Evelyn L. 1903 Winona Letters & Science
Johnson Guy Maxwell 1906 West Salem Engineering
Johnson Ida Petrine 1906 West Salem Letters & Science
Johnson Lillian Gertrude 1898 Decorah Modern Classical
Jolivette Edna Emma 1914 La Crosse Letters & Science
Jolivette Eva Lon 1914 La Crosse Letters & Science
Jolivette Hally D. M. 1906 La Crosse Letters & Science
Jones Howard Mumford 1914 La Crosse Letters & Science
Jones Ida Lucille 1915 Sparta Letters & Science
Jones Mark Foulkes 1910 Sparta Law
Jorstad Osmund Marcellus 1904 La Crosse Engineering
Jost Della 1918 La Crosse Letters & Science
Josten Harriett Margaret Hazel 1912 La Crosse Letters & Science
Kammlade Stephen Girard 1912 Sparta Agriculture
Kammlade William Garfield 1915 Sparta Agriculture
Kaulfuss Julius Ernest 1908 La Crosse Letters & Science
Keeler Ray Monroe 1915 La Crosse Letters & Science
Keith Alice 1917 Galesville Letters & Science
Kelley Kenneth Moseley 1918 Tomah Agriculture
Kelley Mary Margaret 1909 La Crosse Letters & Science
Kinne William Spaulding 1904 Winona Civil Engineering
Kittleson Eva Lon 1918 Elroy Letters & Science
Knight Minnie Agnes 1915 La Crosse Letters & Science
Kress John William 1914 Tomah Commerce
Kunerth William 1904 La Crosse Letters & Science
Kyle Dorothy 1920 Tomah Letters & Science
Lamb Loyd 1910 La Crosse Commerce
Lamberson Raymond Alfred 1917 Whitehall Agriculture
Larson Lewis P. 1907 Whitehall Letters & Science
Laurgaard Olaf 1903 La Crosse Civil Engineering
Lautz George Henry 1908 La Crosse Civil Engineering
Lauve Charolette Margrethe 1918 Alma Letters & Science
Law David Sydney 1904 La Crosse Letters & Science
Law David Sydney 1906 La Crosse Law
Lee Francis K. 1917 Elroy Letters & Science
Lennon Hawley Daniel 1900 Decorah Letters & Science
Lerry Frances Eleanor 1920 La Crosse Letters & Science
Leverich Edward Starr 1909 Sparta Agriculture
Lindemann Albon Blake 1915 Viroqua Commerce
Lowery Robert Burr 1898 La Crosse Law
Luethe Walter Jacob 1912 Norwalk Letters & Science
Maine George Edwin 1907 La Crosse Law
Manor Eli Ross 1909 Genoa Junction Engineering
Marquardt Julius C. 1918 La Crosse Agriculture
Martindale Katherine 1915 La Crosse Agriculture
Mashel Anna Magdaline 1904 La Crosse Letters & Science
Masters Harry John 1904 Sparta Law
Maurer Claude Norman 1917 La Crosse Engineering
Mayfield Alfred Lisle 1915 Cataract Medicine
McConnell Claude Howard 1914 Tomah Agriculture
McCormick Edith Trafton 1906 Sparta Letters & Science
McKesson James Cooper 1900 Genoa Junction Law
McKitrick Mary 1898 Viroqua Modern Classical
McLees Charles Erastus 1905 Viroqua Law
Miller Arthur Herbert 1905 West Salem Engineering
Miller Florence E. 1919 La Crosse Letters & Science
Miller Henry Farrand 1915 La Crosse Pharmacy
Miller Myrtle 1918 West Salem Letters & Science
Moss Lester Maxnell 1909 Sparta Engineering
Mott William Ray 1903 Decorah Engineering
Munson Catherine Olive 1920 Viroqua Letters & Science
Munson Hope 1910 Viroqua Letters & Science
Murphy Ambrose E. 1917 La Crosse Letters & Science
Natwick Oscar O. 1907 Viroqua Law
Naylor Vera E. 1918 Tomah Letters & Science
Nelson Benjamin Louis 1914 La Crosse Commerce
Nelson Martin 1905 Viroqua Agriculture
Nelson Mary Lillian 1904 La Crosse Letters & Science
Neprud Esther 1920 Westby Letters & Science
Neprud Marion Catherine 1919 Coon Valley Letters & Science
Neprud Martha 1907 Westby Letters & Science
Neprud Maude Eunice 1914 La Crosse Letters & Science
Neprud Nora 1908 Westby Letters & Science
Neprud Selmer 1912 Westby Commerce
Newcomb Henry Lage 1912 Pepin Agriculture
Noelke Augusta Elizabeh 1900 La Crosse German
Norgord Christian Percival 1906 Bangor Agriculture
Nuzum Ralph Edgar 1917 Viroqua Letters & Science
Olson Mamie 1920 La Crosse Letters & Science
Palmer Guy Hageman 1907 Sparta Engineering
Paris Margaret Irma 1910 Prairie du Chien Letters & Science
Perkins Willis Drummond 1905 La Crosse Engineering
Peterson Basil Irwin 1909 Blair Letters & Science
Peterson Ernest Archie 1914 Blair Commerce
Peterson Harry Arthur 1915 La Crosse Commerce
Pinch Gerrie Johnathon 1912 Hillsboro Pharmacy
Poage George Coleman 1903 La Crosse Letters & Science
Polzin Benjamin Albert 1908 Winona Letters & Science
Pryor Earl 1907 La Crosse Commerce
Pulver Harry E. 1910 Viroqua Engineering
Ranum Blanche Hilma 1900 La Crosse Letters & Science
Rath Floyd Cecil 1915 Sparta Medicine
Reed Grace 1917 Sparta Letters & Science
Reid William H. E. 1920 La Crosse Agriculture
Reimers Fred H. 1917 La Crosse Commerce
Reynolds Benjamin William 1906 Tomah Law
Rhodes Alfred John 1900 Galesville Letters & Science
Rhodes Arthur Lee 1900 Sparta Letters & Science
Rice Eleva May 1908 Sparta Letters & Science
Richards Forrest Orlow 1912 Sparta Agriculture
Richmond Ada Maud 1912 La Crosse Letters & Science
Riley James Patrick 1909 Elroy Law
Ristow Olga Belle 1919 Black River Falls Letters & Science
Robinson Mae Josephine 1904 Sparta Letters & Science
Rupp Claude E. 1919 La Crosse Pharmacy
Russell Webber Sands 1906 La Crosse Engineering
Samuels Alexander Felix 1910 West Salem Letters & Science
Sanford Marian E. 1919 La Crosse Letters & Science
Sares Frances Margaret 1918 Sparta Letters & Science
Schaller Agnes Beatrice 1917 La Crosse Letters & Science
Schneider Francis Lee 1907 West Salem Letters & Science
Schreiner Alf 1912 Viroqua Agriculture
Schubert Arthur F. 1918 La Crosse Commerce
Schultz Alfred Reginald 1899 Tomah General Science
Schweiger Karl Theodore 1914 La Crosse Letters & Science
Schweizer Elinore Louise 1919 La Crosse Letters & Science
Schwenker Philip Frederic 1908 La Crosse Agriculture
Scofield Helen Cole 1912 La Crosse Letters & Science
Scott Fern 1906 Sparta Letters & Science
Seielstad Alma 1915 La Crosse Home Economics
Seielstad Howard Edward 1915 La Crosse Agriculture
Seiler Liva Estelle 1899 Alma Modern Classical
Seilstad Edna T. 1907 La Crosse Letters & Science
Servis Frank Arthur 1904 La Crosse Engineering
Shane Tracy Roy 1919 Bangor Agriculture
Shilling Ida Ruth 1919 Viroqua Letters & Science
Shonat Archie 1912 Galesville Engineering
Sichler Agnes 1918 Alma Center Music
Sichler Ida M. 1918 Alma Center Home Economics
Silas Nellie Bly 1900 Sparta English
Simmons George Matthews 1905 Viola Engineering
Simon Florence Ann 1908 La Crosse Letters & Science
Skaar Martha Olea 1919 La Crosse Library
Skemp Thomas Harry 1919 La Crosse Letters & Science
Sletten Otto 1908 La Crosse Letters & Science
Smith Helen G. 1917 La Crosse Letters & Science
Smith Kenneth Blume 1914 Viroqua Letters & Science
Smith Kenneth Blume 1918 Viroqua Law
Smith Osmore R. 1906 Sparta Letters & Science
Smith William L. 1918 La Crosse Chemistry
Soell Otto Arthur 1900 La Crosse Pharmacy
Solberg Lawrence Avery 1917 Mondovi Pharmacy
Staurum Edwin Richard 1917 La Crosse Letters & Science
Stavrum Esther Aletta 1908 La Crosse Letters & Science
Steig Josie 1907 Whitehall Letters & Science
Steig Olga May 1916 Whitehall Letters & Science
Stephl John Frank 1917 La Crosse Chemistry
Stevenson William H. 1920 Onalaska Law
Strait Edward N. 1906 Sparta Engineering
Streeter Adah O. 1904 La Crosse Letters & Science
Suttle Lois 1912 Viroqua Letters & Science
Swarthoot Susan 1900 La Crosse Pharmacy
Tarbox Charles William 1908 La Crosse Commerce
Tarbox Edna Laura 1905 La Crosse Letters & Science
Taylor George Edwards 1904 La Crosse Letters & Science
Taylor Marjory Helen 1914 La Crosse Letters & Science
Tearse Clarence Dudley 1899 Winona English
Theige Karl Thomas 1908 Viroqua Agriculture
Thompson Albert Ludwig 1910 Blair Agriculture
Thompson Edmund Harry 1917 Blair Agriculture
Thompson Fred 1898 Tomah English
Tiffany Earle Edwin 1910 La Crosse Letters & Science
Tillman Arthur George 1918 La Crosse Letters & Science
Tillman Frank William 1915 La Crosse Commerce
Torkelson Francis Arthur 1910 Black River Falls Civil Engineering
Torkelson Theodore Bernard 1898 Black River Falls Law
Tosterud Martin O. 1919 Caledonia, MN Engineering
Trane Ruben Nicholas 1910 La Crosse Engineering
Trowbridge Dorothy 1915 Viroqua Letters & Science
Tuteur Armand J. 1919 La Crosse Law
Twesme Albert Theodore 1906 Galesville Letters & Science
Twesme Albert Theodore 1908 Galesville Law
Ulrich Helen Caroline 1915 La Crosse Letters & Science
Vebele Eunice R. 1920 Tomah Letters & Science
Vesey Marion Elizabeth 1920 La Crosse Letters & Science
Wallin Jennie B. 1908 Prairie du Chien Letters & Science
Warmingham Josephine Nicholas 1914 Genoa Junction Letters & Science
Warmingham Osbert Wrightman 1914 Genoa Junction Letters & Science
Watson James Webster 1900 La Crosse Engineering
Weimar Albert Carl 1917 La Crosse Agriculture
Weimar Elizabeth C. 1919 La Crosse Letters & Science
Weisse Curtis Clay 1918 La Crosse Letters & Science
Wilber Hazel Elizabeth 1917 Galesville Letters & Science
Wilkins Alma Lee 1909 Viroqua Letters & Science
Williams Joseph Lucas 1915 Genoa Junction Agriculture
Willis May Henriette 1907 Winona Letters & Science
Wilson Graham Eugene 1915 Viola Agriculture
Wing Elizabeth 1904 La Crosse Letters & Science
Wolf Herman Emil 1899 La Crosse General Science
Woy Frank Palmer 1903 Sparta Engineering
Wright Cornelia 1920 Winona Letters & Science
Wulfing Harry Eugene 1905 Viroqua Engineering
Wyman Ella Marie 1909 Viroqua Letters & Science
Young John Ward 1914 La Crosse Engineering
Youngberg George Edward 1914 La Crosse Engineering
Zeisler George H. 1908 La Crosse Civil Engineering
Ziegelman Edward Frank 1905 La Crosse Pharmacy

2004 Roxanne Munns
All Rights Reserved.

These electronic pages may NOT be reproduced in this format for profit or presentation. This includes linking to this site using frames, by any other organization or persons without the written and posted permission from this site's Coordinator(s).

http://www.rootsweb.com/~wilacgs/UWMadisonGrads.htm
Last updated 3.6.2004