Waushara County Teachers
Holding Certificates
December 1890


Submitted by Joan Benner
Transcribed from The Waushara Argus
Published at Wautoma, Wisconsin
Friday February 6, 1891, Page 2



ATTENDEE SCHOOL DISTRICT/GRADE
ANDERSON, Mary Colebrook, Third Grade
ATTOE, Walter E. Wild Rose, Third Grade
BARBER, Katie A. Hancock, Third Grade
BARDWELL Carrie M. Saxeville, Third Grade
BARR Carrie B Pine River, Second Grade
BARR Nettie Pine River, Second Grade
BASSETT Mrs. Alice Coloma Station, Third Grade
BEAL Jennie Hancock, Third Grade
BENDIXEN Tena Mt. Morris, Third Grade
BENJAMIN Lutie Wautoma, Third Grade
BERRAY Nettie Terrill, Third Grade
BERRY Guy C. Plainfield, Third Grade
BIRD Mabel G. Wautoma, Third Grade
BISHOP Abbie Coloma Station, Third Grade
BLAIR Theresa Berlin, Third Grade
BOUND Ettie E Plainfield, Third Grade
BOUND Ruth Plainfield, Third Grade, 6 Mo. Certificate
BROWNLOW Nettie Mt. Morris, Third Grade
BUCK E. G Berlin, First Grade
BUNKER Alma Pine River, Third Grade
BUNKER J. H. Pine River, Second Grade
BUSHEY John T. Wautoma, Second Grade
CADY Matthew P. Poysippi, Second Grade
CADY Mrs. M. G. Poysippi, Second Grade
CALDWILL Charles S. Plainfield, First Grade
CASE Addie Pine River, Third Grade
CATE Winifred Auroraville, Second Grade
CHESEBRO Eva Coloma Station, Second Grade
CLARK Katie M. Eureka, Third Grade
CLARK Lillie Berlin, Third Grade
CLARK Nettie Berlin, Third Grade
COATS Edward Pine River, Third Grade
COTANCH Wm. G. Poysippi, Third Grade
CRUMMETT Etta J. Berlin, Second Grade
DAFOE Eber Oasis, First Grade
DAVENPORT Libbie L. Auroraville, Third Grade
DAVIS Della Berlin, Third Grade
DAYE Minnie Liberty Bluff, Third Grade
DEALY Rosie Wautoma, Third Grade, 6 Mo. Certificate
DEDRICK Hattie Terrill, Third Grade
DEUEL Mary Wautoma, Third Grade
DuBOIS Jennie L. Hancock, Third Grade
DuBOIS Rena Hancock, Third Grade
EAGER Wm. T. Plainfield, Third Grade
ELLICKSON Anna Wautoma, Third Grade
ENGLES Ahart Oasis, Third Grade
ETHERIDGE Fannie Wild Rose, Second Grade
FARRAR Flora Richford, Second Grade
GEORGE Charles E. Hancock, Third Grade
GILLAN Mary J. Plainfield, First Grade
GOGIN Ella T. Pine River, Second Grade
GOGIN Gertrude Pine River, First Grade
GOULT Bernice Plainfield, Third Grade
GUSTIN Maggie Oasis, Third Grade
HALES Eva B. Hancock, Third Grade
HALEY Katie Spring Lake, Third Grade
HALEY Maggie E. Spring Lake, Third Grade
HALL Hattie Wautoma, Third Grade
HAMILTON Adelee Plainfield, First Grade
HAMILTON Carrie Hancock, Third Grade
HAMILTON Charles Plainfield, Third Grade
HAMILTON Edith Hancock, Third Grade
HART Sarah E. Saxeville, Third Grade
HASSELQUIST Thomas A. Mt. Morris, Third Grade
HAVENS Anna Terrill, Third Grade
HEANEY Ella Pine River, Third Grade
HEANEY Frances M. Saxeville, Third Grade
HEANEY Mayme Pine River, Third Grade
HENRY Walter Pine River, Third Grade
HINC Edith Oasis, Third Grade
HOOSE Alice B Berlin, Third Grade
HUBBARD Lena Hancock, Third Grade
INGERSOLL Ettie M. Pine River, Second Grade
JARVIS Anna Wautoma, Third Grade
JEWELL Abbie L. Pine River, First Grade
JOHNSON Josie Plainfield, Second Grade
JOHNSON Peter Mt. Morris, Third Grade
JONES David E. Berlin, Third Grade
JONES Hugh O. Oshkosh, Second Grade
JONES Mary E. Berlin, Second Grade
JONES Sam J. Berlin, Second Grade
JONES Sarah J. Berlin, Third Grade
JORDAN Anna E. Berlin, Third Grade
JORDAN Grace Berlin, Third Grade
KEEP Bertha Poysippi, Third Grade
KELLEY Lizzie M. Berlin, Second Grade
KELLEY Effie Plainfield, Third Grade
KENT Hattie Wautoma, Third Grade
KILEEN Edward (lim) Berlin, First Grade
KILLERAN Mrs. Emma Pine River, Third Grade
KIMBALL Amasa Poysippi, Third Grade
KIMBALL Fannie M. Pine River, Second Grade
LAMP May Wautoma, Third Grade
LANE Alice Wild Rose, Third Grade
LANE Frances R. Wild Rose, Second Grade
LANE Gussie E. Wild Rose, Second Grade
LANE Mary A. Wild Rose, Second Grade
LEIGH James Spring Lake, Third Grade
LUTHER Marion Berlin, Second Grade
MALANY Lizzie Mt. Morris, Second Grade
MALONE Maggie Spring Lake, Second Grade
MALONEY Ellena Hancock, Third Grade
MARR Ray Spring Lake, Third Grade
MARSH Lillian Spring Lake, Third Grade
MARTIN Eliza Poysippi, Third Grade
MARTIN Mary A. Poysippi, Third Grade
MARTIN Nellie Poysippi, Third Grade
MASTERS Viola Oasis, Third Grade
McCAULEY Mrs. Carrie Saxville, Third Grade
McGREGOR Flora Poysippi, Third Grade
McMEAGUE Mary Wautoma, Third Grade
MITCHELL Blanche Wautoma, Third Grade
MORAN Maggie Spring Lake, Third Grade, 6 Mo. Certificate
MORAN Mary Spring Lake, Third Grade
MORSE B. H. Mt. Morris, Third Grade
MOSIER Cora Wautoma, Third Grade
O'CONNOR Anna Plainfield, Second Grade
O'DAY Anna Second Grade
OLSON Anon Wild Rose, Second Grade
OWENS Katie Wild Rose, Third Grade
PARKER Laura Wautoma, Third Grade
PARSONS Fred S. Berlin, First Grade
PARSONS Willis Berlin, Second Grade
PHILLIPS Jennie. Plainfield, Third Grade
PHILLIPS Lizzie Plainfield, Third Grade
PIERCE Mary K. Pine River, Third Grade
PORTER G. W. Mt. Morris, Third Grade
POSTE Ethel G. Wautoma, Third Grade
PRATT Schuyler S. Plainfield, Third Grade
RANDALL Alice L. Poysippi, Third Grade, 6 Mo. Certificate
RAWSON Fred Hancock, Third Grade
RAYMOND Mary A. Hamilton, Third Grade
RICH Benjamin Bancroft, Third Grade
RIORDAN Wm. E. Berlin, Third Grade
ROBINSON Abbie Spring Lake, Third Grade
ROBINSON C. W. Spring Lake, Second Grade
RUNCORN Alice E. Plainfield, Third Grade
RUNCORN May Plainfield, Third Grade
RUNCORN Mrs. L. M. Plainfield, Second Grade
SEXTON Allie Spring Lake, Third Grade, 6 Mo. Certificate
SEXTON Carrie Wautoma, Second Grade
SOIK Matta Berlin, First Grade
SPAULDING Rose E. Oasis, Third Grade, 6 Mo. Certificate
SPURBECK Mercy A. Spring Lake, Second Grade
STETSON Amy C. Pine River, Second Grade
TATTERSON Martha Spring Lake, Third Grade
TAYLOR Charles T. Pine River, Second Grade
THOMAS Elida J. Auroraville, Third Grade, 6 Mo. Certificate
THOMAS John W. Berlin, Second Grade
THOMPSON Alice A. Coloma Station, Third Grade
TICE Emma Terrill, Third Grade
TICE Melissa Auroraville, Third Grade
TOWNE Minnie V. Towne, Third Grade
TREADWELL Cora Plainfield, Third Grade
TREADWELL Effie Plainfield, Third Grade
TREXEL Nellie Spring Lake, Third Grade
TRICKEY Edgar Plainfield, Third Grade
TURNER Pearl Wautoma, Third Grade
VICTORY Anna Berlin, Second Grade
VICTORY Mariah Berlin, Third Grade
WEBB Jennie Wautoma, Third Grade
WEBB Mattie (Ex.) Wautoma, Third Grade
WEEKS Emma Wautoma, Third Grade
WELDON Mabel Plainfield, Third Grade, 6 Mo. Certificate
WELLS Nellie Hancock, Third Grade
WHITMORE Matie Westfield, Third Grade
WILLIAMS W. L. Berlin, Third Grade
WOLFE Jennie Auroraville, Second Grade
WOOD Edith A. Auroraville, Third Grade
WRIGHT Millie Pine River, Third Grade
YATES Mrs. Frances Wautoma, Third Grade
ZINKE Emma Richford, Third Grade




Return to Home Page